Delavnice
Udeleženci bodo Izdelali lastno vremensko postajo na osnovi odprtokodnega okolja Arduino. Izdelano vremensko postajo bodo nato izrisali v 3D modelirnem okolju SolidWorks.
Delavnica je primerna za starejše osnovnošolce in srednješolce. Na njej so predstavljeni osnovni principi iz konstrukcije, geometrije in mehanike vozil. Kot predmet dela so uporabljeni modeli vozil v pomanjšanem merilu.
Sončna energija je vse bolj zastopana v svetu obnovljivih virov energije. Še posebej zanimiva pa je zaradi dejstva, da do nje lahko dostopamo povsod. Na delavnici bomo naredilo lastno prenosno polnilno postajo (pametno solarno rožico), ki bo izkoriščala prav solarno energijo.
Gradnja letala na daljinsko vodenje – od zasnove do izdelka s sodobnimi CAD/CAM metodami.
V sklopu poletne šole se bodo udeleženci spoznali z različnimi tehnologijami 3D tiskanja. Spoznali bodo principe po katerih posamezna tehnologija deluje.
Udeleženci poletne šole strojništva bodo, v Laboratoriju za fluidno tehniko (LFT), izdelali miniaturnega mehkega robota
Na delavnici bodo udeleženci spoznali osnove mehanskih prenosnikov moči. Osnovne elemente za prenos moči, ki jih je mogoče kupiti, bodo udeleženci sestavili s preprosto vetrno turbino in 3D natisnjenim ohišjem in nosilcem turbine tako, da bodo dobili samostoječo mini vetrno elektrarno.
Delavnica bo pokrivala tako področje osnovnih znanj – termodinamiko, pogledano širše pa tudi področje energetike in proizvodnih tehnologij. Slednje se nanaša na izdelavo sestavnih delov motorja, npr. z uporabo 3D tiska. Vsak udeleženec bo izdelal svoj Stirlingov motor, seveda v preprosti obliki.
V Laboratoriju za termoenergetiko bomo vse do poletja razvijali idejo kako na čim bolj zanimiv način izdelati enostaven pogonski stroj. Cilj delavnice je, da boste s polno paro poizkusili v pogon spraviti sicer mirujoče telo.
V sodobnem svetu ni več mogoče samo z miselnim preizkusom postaviti pravilne rešitve, ampak je to naporno iskanje čim boljše rešitve. S HPC in ustreznimi orodji je ta iterativni proces hiter in učinkovit.
Udeleženci delavnice bodo preizkusili vedenje različnih kompleksnih materialov, na koncu pa bodo iz izbranega materiala izdelali izdelek, ki bo izkazoval tudi funkcionalne lastnosti (npr. spremembo barve pod vplivom temperature).
Udeleženci se bodo spoznali z vsemi koraki pri izdelavi pečatnika. Pečatnik bodo zasnovali po lastnih željah (npr. svoj podpis) in ga tudi izdelali z uporabo sodobnih izdelovalnih procesov ( 3D modeliranje - CAD in CNC programiranje - CAM). Izdelani izdelek udeleženec odnese s seboj.